Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Kaşıkçı Olayı İle İlgili Konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suudi Gazeteci Kaşıkçı ile ilgili demeçlerde bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Kaşıkçı Olayı İle İlgili Konuştu

Kerim Taşdöğen/ Ajansgazete.com

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suudi Gazeteci Kaşıkçı ile ilgili demeçlerde bulundu.Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu "Başsavcılığın ve uzmanların Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna girmesi konusunda Suudi Arabistan'ın işbirliği yapması gerekiyor" dedi.

Soruşturmanın giderek derinleştiğini söyleyen Çavuşoğlu "Bu soruşturma giderek derinleşiyor. Suudilerin teklifiyle bir ortak çalışma grubunun oluşturulması konusunda görüş birliği var. Ama bu ortak çalışma grubu bizim bu konuyla ilgili yaptığımız ve yapacağımız soruşturmaların durması anlamına gelmez. Bu soruşturma devam edecek. Bu konunun aydınlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan'ın iş birliği yapması gerektiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Bunun değerlendirilmesi konusunda işbirliği yapılabilir. Ama diğer taraftan özellikle başsavcılığın ve uzmanların, Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna girmesi konusunda, Suudi Arabistan'ın işbirliği yapması gerekiyor. Nerede kayboldu? Burada, Başkonsoloslukta. Dolayısıyla bu soruşturmanın selameti için ve her şeyin ortaya çıkması için bu konuda henüz bir işbirliği görmedik, bunu da görmek istiyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti;

"Suudi Arabistan’ın da bu konuda bizimle işbirliği yapması gerekiyor. O gün Bağdat’ta söylemek istediğim de buydu. Bu konuda da görüşmelerimiz devam ediyor. Bakanlığımız, Suudi Arabistan yetkilileri ile başsavcılık arasında köprü vazifesi de görüyor, temasları sürdürüyoruz. İstihbaratımız, güvenlik birimlerimiz de İstanbul Başsavcılığımızın tabii talimatları ve yaptığı çalışmalar çerçevesinde bu çalışmaları yürütüyorlar." Kaşıkçı olayının İngiliz mevkidaşı ile yapacağı görüşmede gündeme gelip gelmeyeceği sorusu üzerine Çavuşoğlu, şunları söyledi: "Tüm dünyanın gündeminde bu konu, tüm dünya bu konuya odaklanmış, adeta kitlenmiş durumda. Ortadan kaybolan bir şahıs, gazeteci, bir can. Herkesin duyarlılık göstermesi doğal. Sadece İngilizler değil, Amerika, Almanya ve diğer ülkelerden de hem açıklamalar geliyor. Herkes bu konunun aydınlığa kavuşturulmasını istiyor. O nedenle bu konuyu elbette gündeme getirecektir diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajansgazete.com 

mevlüt çavuşoğlu
Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX