İslam Coğrafyası

İslam âleminde dualar çok fazla önem taşımaktadır. Bu nedenle sofraya otururken okunan yemek duasından, dileklerin
Bu haber 2016-11-18 11:26:00 eklenmiş ve 101 kez görüntülenmiştir.

İslam âleminde dualar çok fazla önem taşımaktadır. Bu nedenle sofraya otururken okunan yemek duasından, dileklerin kabulü için okunan dilek duasına birçok duaya rastlarız. Dualar insanların zihnini daha açık tutar dualar ile gelişen inanç sistemi ile merhamet de içe işleyen bir duygu olur. İslamı yaşamak aslında kolaydır. Herkes dinimizi gereğince yaşayabilse zaten dünya da yaşanan bu sıkıntılarda bir azalma gözlemlenir. Genellikle İslam coğrafyasında yaşanan savaşlar, yoksulluklar ve acı olaylar bizleri dinimize karşı daha duyarlı hale getirmiştir. Ancak İslam coğrafyasında son yıllarda yaşananlar aslında dinimizi gereği gibi yaşayamamanın yanı sıra bu yaşananlar için de duyarsız olmamız gibi sonuçlar doğurmaktadır. İslam dini ilk ayeti “ıkra” yani oku olan bilime, ilime ve öğrenmeye her zaman teşvik eden bir dindir. Ancak dini yozlaştırarak kendi çıkarlarına kullananların artması ve bu çıkarları uğruna zaten eğitimsiz bırakılan bir İslam toplumunun oluşmasına neden olmuştur. Aslında genel olarak bakarsak ilk İslam yıllarında ve sonrasında ki yüz yıllarda İslam coğrafyası zengin bereketli topraklar da hüküm sürmekteydi. Bunun yanı sıra günümüzde halen kullanılan tıp, matematik, saat ve akla gelecek birçok konuda ki gelişmenin temelleri yine bu coğrafya üzerinde atılmaktaydı. Hatta dört yüz yıl boyunca hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu da gücünü cihat anlayışından ve İslami hoşgörüden almaktaydı. İşte bu nedenle İslamın yayılması ve bilimde gelişmesi oldukça hızlı ilerlemeler kaydetmişti. Sonrasında dini vecibeler üzerine şaibeli yorumların yapılması ve sanki bilimin İslama uygun olmadığı inancının yayılması üzerine günümüze kadar gelen ve halen davam etmekte olan İslam coğrafyalarında gelişmeyi engelleyen ve Avrupalı devletlerin çıkarları doğrultusunda kaderleri belirlenen insanlara bırakmıştır.

Bu gibi nedenlerle İslamın yeniden eski günlerine dönmesi ve İslam coğrafyasında yaşanan üzücü olayların artık bitmesi yine tüm İslam âleminin İslamiyet’e borcudur. Bun nedenle artık daha fazla okumalı ve evlatlarımızı daha fazla bilgilendirmeliyiz. Evlatlarımızın isimlerini koyarken kuranda geçen isimler aramak Müslüman olmak için yetmez tabi. Günümüzde birçok gence sorduğunuzda Müslüman olduğunu söyler ancak çoğu Müslümanlık adına bir şey yapmamız ve İslamı doğru yorumlayamamıştır. Tüm bunların yanı sıra bu kadar bilinçsiz bir neslin yetişmesinde kendi payımıza düşen gerçekleri de göz ardı etmemek gerekmektedir. Her şeyden önce iyi evlatlar yetiştirmek bizim İslami açıdan görevlerimiz arasında yer almaktadır. Bu nedenle artık ellerinden düşmeyen telefonlarda Avrupalı olmaya özenmekten ileri gidip İslami açıdan değerli bilgiler de elde etmelerini sağlayacak sayfalara yönlendirmemiz gerekmektedir. Bunun yanı sıra bizler de evlerde gençlerimiz için faydalı bilgiler edinip onlarla paylaşımlarımızı arttırmalıyız. Her anne baba evladının günahlarından hesap veriri. Bunu unutmadan yaşamak bizim de boynumuzun borcudur.

Hayat telaşı içinde zaman bulamadığımızı iddia ettiğimiz bu gibi konular yalan dünya içinde en gerçek olan şeydir. Bu nedenle kutsaldinislam.com sayfası üzerinden birçok kıssa okuyabilir ve bunları gün içinde uygun zamanlarda evlatlarımızla paylaşabiliriz. Çocuklarımızın istekleri olmadığı zaman onları isyana sürükleyecek davranışlardan uzak tutmak için onları namaza ve duaya yönlendirebiliriz. Bu şekilde belki İslam coğrafyasının kaderini değiştirecek nesiller yetiştirebiliriz. Bu sayfa ile elbette önce kutsal kitabımızı okuyarak daha sonrasında bu sayfaya göz atarak birçok faydalı bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu bilgiler öncelikle sizin daha sonra çocuğunuzun ve çevrenizin hayatını değiştirecektir. Geleceğimizi emanet edeceğimiz daha merhametli ve kültürlü nesiller yetiştirmek için muhakkak bizler daha çok okumalıyız ki onlara örnek olalım.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP

Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
Evdema Nakliyat sizlere istanbul anadolu bölgesinde güvenli nakliyat hizmeti sunmktadır.Evden Eve Nakliyat Nur Nakliyat sektörün öncü firmalarından olan ve her geçen gün büyüyen referans lisesi ile kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.Nakliyat Garanti Nakliyat firmamız sizlere İstanbul ve ilçeleri başta olmak üzere tüm Türkiye'de Evden Eve Nakliyat hizmetleri sunmaktadır. Garanti Nakliyat Gebze Evden Eve Nakliyat denildiğinde ilk akla gelen firma olmanın haklı gururunu yaşamaktayız.Gebze Evden Eve Nakliyat
© Copyright 2016 Ajans Gazete. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT Haber Yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
eskişehir escort bayan sex hikaye