Halep'ten şimdiye kadar 12 bin sivil tahliye edildi

Suriye'de muhaliflerle rejim güçleri arasında yapılan yeni mutabakatla tahliyeler yeniden başladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Doğu Halep'ten şu ana kadar 12 sivilin tahliye edildiğini bunlardan 4 bin 500'ünün dün gece yarısından itibaren tahliye edilenlerin oluşturulduğunu söyledi.
Bu haber 2016-12-19 20:48:16 eklenmiş ve 214 kez görüntülenmiştir.

Halep'teki tahliye işlemiyle ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "4 bin 500'ü gece yarısından bu yana olmak üzere şimdiye kadar 12 bin sivil Halep'te muhaliflerin bölgesinden tahliye edilmiştir" dedi. Suriye'de sivilleri taşıyan 10 otobüs bu sabah, muhaliflerin kuşatması altındaki Şii köyleri Fua ve Kefraya'dan yola çıkarak Halep'e ulaştı. Rejim kuşatmasındaki Doğu Halep'ten de 46 otobüslük konvoy İdlib'e ilerliyor. Halep ve İdlib'den konvoylar eş zamanlı olarak hareket etti. İdlib'e bağlı Fua ve Kefraya köylerinden çıkarılan 503 sivil, rejim kontrolündeki Halep'e götürüldü. 

Halep'ten yola çıkan konvoy ise İdlib'e gidiyor. Muhaliflerle rejim güçleri arasındaki yeni mutabakat Türkiye ve Rusya'nın arabulucuğu ve garantörlüğünde gerçekleşti. Yaklaşık bir buçuk yıldır muhaliflerin kuşatması altındaki Fua ve Kefraya kasabalarından 3 gün içinde toplam 4 bin kişi tahliye edilecek. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, Doğu Halep'te bir yetimhanede mahsur kalan 47 çocuğun da tahliye edildiğini duyurdu. Çocuklardan bazılarının yaralı olduğu bazılarının ise sussuzluktan hastalandığı belirtildi.

Kaynak.NTV

ETİKETLER :
Diğer DÜNYA haberleri

Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP

Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. Tüm hakları saklıdır. Bu sitede Ajans Gazete Güncel Haberler Bulunmaktadır.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA