Kuzey Kore'den Korkutan Açıklama

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, ülkenin nükleer savaş başlıkları taşıyabilen uzun menzilli füzeleri test etmeye yaklaştığını açıkladı.
Bu haber 2017-01-02 01:12:46 eklenmiş ve 312 kez görüntülenmiştir.

Kim Jong-Un, yeni yıl mesajı vermek için gerçekleştirdiği konuşmada, kıtalararası nükleer başlıklı balistik füze denemeleri yapmaya çok yakın olduklarını açıkladı.

Ülkede geçtiğimiz sene içerisinde 2 nükleer test gerçekleştirmişti. 

“Son teknoloji ürünü silahların araştırılması ve geliştirilmesi için çalışıyoruz ve kıtalararası balistik füze denemelerine çok yakınız” açıklamasında bulunan Kim Jong-Un, artık ülkesinin bölgede en güçlü düşman tarafından dahi dokunulamayacak bir askeri güç haline geldiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler ülkenin nükleer ve füze testlerinin sona erdirilmesi yönünde çağrıda bulunmuştu. Bu açıklamayla Kuzey Kore’nin nükleer gücü hakkındaki endişeler de artmış oldu.

Güney Kore askeri kaynakları, 2016’nın eylül ayında ilk nükleer bomba denemesini yapan Kuzey Kore’nin "şimdiye kadarki en güçlü nükleer deneme"sini gerçekleştirdiğini açıklamış ve 10 kilotonluk bir nükleer deneme tespit ettiklerini açıklamıştı. Fakat farklı kaynaklar nükleer gücün 20 kilotona kadar çıkabileceğini açıklıyor. ABD’nin 2. Dünya Savaşı’nda Hiroşima kentine bıraktığı atom bombası 15 kilotonluk bir güce sahipti.

Ülke gerçekleştirdiği nükleer denemeler sonrası yaygın bir uluslararası kınama ve yaptırım kampanyasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Kaynak:NTV

ETİKETLER :
Diğer DÜNYA haberleri

Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP
Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. AjansGazete.Com Tm haklar sakldr.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA