Türkiye Bal Üretiminde İkinci Sırada

Ülkemizde üretilen bal üretimine bakıldığında dünya çapında ikinci sırada olunduğu görülmektedir. Türkiye Ziraat Odası Birliği Genel Başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre ülkemizde arıcılık büyük bir sektör haline gelmiş durumdadır.
Bu haber 2017-05-30 01:53:29 eklenmiş ve 163 kez görüntülenmiştir.

Ülkemizde üretilen bal üretimine bakıldığında dünya çapında ikinci sırada olunduğu görülmektedir. Türkiye Ziraat Odası Birliği Genel Başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre ülkemizde arıcılık büyük bir sektör haline gelmiş durumdadır. Bal üretiminde ilk sırada Çin yer almaktadır. Çin’in ardından ise ikinci sırada Türkiye gelmektedir. Başkan tarafından yapılan açıklamanın devamında ülkemizde toplam seksen dört binden fazla işletme, Yetmiş dokuz milyondan fazla kovan içerisinde yüz beş bin yedi yüz yirmi yedi ton bal üretilmektedir. Bu sayede ülke sıralamasında ikinci sıraya yerleşilmiştir. Bakan tarafından dile getirilen bu sözler Dünya Bal günü neticesinde yapılmıştır.

 

 

BAL ÜRETİMİNDE 2.SIRADAYIZ


Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar arıların bal yapmaları sayesinde ekosistemin devamlılığının sağlandığını, onların ekosistem üzerinde önemli bir yere sahip olduğunu dile getirmiştir. Arıcılık için yapılacak yatırımların düşük kalması ve bu faaliyet kolu için gerekli malzemelerin ülke içinden karşılanabiliyor olması da yapılan açıklamalar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla üretimde ikinci sırada olduğumuz arıcılıkta dışa bağımlılık bulunmamaktadır. 

ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri

Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP
Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. AjansGazete.Com Tm haklar sakldr.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA