İmalat PMI, Aralık 2013’ten Beri En Yüksek Artışı Yaşadı

İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul İmalat Sanayi PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Mayıs 2017 sonuçları açıklandı.
Bu haber 2017-06-02 01:26:52 eklenmiş ve 206 kez görüntülenmiştir.

İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul İmalat Sanayi PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Mayıs 2017 sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre ise Nisan 2017’de 51,7 olarak kaydedilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye imalat PMI, Mayıs 2017’de ise 53,5 olarak kaydedildi. Nisan ve Mayıs ayları arasında yaşanan bu yükselme Aralık 2013’ten beri en yüksek artış olarak gözlemlendi. Ayrıca PMI, Ocak 2016’dan beri uzun dönem ortalaması da 50,5 olarak gerçekleşti.

 

Yeni Siparişler ve İstihdam

 

Bu yükseliş üretim, yeni siparişler, istihdamdaki artışlar ve tedarikçilerin teslim süresinin uzaması gibi faktörlerden kaynaklandı. Üretim Şubat 2014’ten beri en güçlü artışı gösterirken, yeni siparişlerdeki artış da son 42 ayın en yüksek seviyesini kaydetti.

 

Ayrıca anket verilerinden iç talebin arttığı gözlemlenirken ihracat siparişlerindeki talep de artış gösterdi. İmalat istihdamında ise Şubat 2015’ten beri en güçlü genişleme yaşandı. Ayrıca birikmiş işler endeksi kapasite kullanımı üzerinde baskı oluştuğunu gösterdi. Enflasyonist baskılar ise hafiflemeye devam ediyor.

ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP

film izle online film izle hd film izle biyografi film izle çizgi film izle drama film izle fantezi film izle gelecek film izle gerilim film izle gizemli film izle imdb 7 film izle komedi film izle korku film izle kovboy film izle macera film izle
Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT Haber Yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA