Sinüzit mi yoksa alerjik rinit mi?

Sinüzit için dikkat etmeniz gereken püf noktaları, sinüzitin ağrısını hafifletmeniz için çeşitli önerileri sizlerle paylaşarak bu dönemi en iyi şekilde atlatmanıza yardımcı oluyoruz. Kurulun platform üzerinden sizlerde hemen yararlanın.
Bu haber 2017-06-02 15:07:33 eklenmiş ve 198 kez görüntülenmiştir.
İnsanlara, "kalıcı tıkanmış veya burun akıntısı" ya "sinüs" denir.
Mount Elizabeth Novena Hastanesi'ndeki bir kulak-burun-boğaz uzmanı Dr Dharambir S Sethi "Aslında sinüs terimi burun çevresinde bir hava boşluğuna işaret ediyor" dedi.
Alın kemiklerinde, elmacık kemiklerinde, gözler arasında ve başın hemen hemen merkezinde burun arkasında bulunan dört hava boşluğu çifti var.
Sinüsleriniz, burun yollarındaki dokuları nemlendiren ve kir ve zararlı mikropları temizler ve süpürücü hale getiren mukus üreten bir zar ile kaplanır.
Sinüzit, bu astar iltihaplandığında ortaya çıkar.
Dr Sethi, "İnflamasyon viral enfeksiyon, bakteriyel enfeksiyon, mantar enfeksiyonu, sigara içimi ya da alerjilere bağlı olabilir" dedi.
Ulusal Üniversite Hastanesi'nde kulak Burun Boğaz cerrahisi baş ve boyun cerrahı Dr Ker Liang "İltihaplanma burun tıkanıklığına yol açıyor" dedi.
Şişkinlik zarları sinüslerinizi tıkayabilir, yüz ağrısına neden olabilir ve renkli burun akıntısı üretebilir.
Diğer belirtiler arasında ateş, sürekli baş ağrısı, kronik öksürük, kulak ağrısı ve kokunun azalması sayılabilir. Sinüziteneiyigelir konusunda ek bilgilere yine sitemizden ulaşabilirsiniz.
ÇEŞİTLİ SİNÜZİTE
Dr Sethi, "Enfeksiyon dört haftadan kısa sürerse, akut enfeksiyon olarak tanımlanır ve 12 haftadan uzun sürerse kronik bir enfeksiyon olarak kabul edilir" dedi.
Çoğu vakanın akut olması ve grip virüsü gibi bakteriyel veya viral enfeksiyonların neden olduğu vakalar. Hastaların yüzde 40'ına kadar iki hafta içinde tek başlarına iyileşme.
Dr Ker, "İki haftadan sonra herhangi bir iyileşme görülmüyorsa, hastalara enfeksiyondan korunmak için bir dizi antibiyotik tedavisi verilecek" dedi.
İki veya üç ders gerekebilir. 12 haftadan uzun süren kronik enfeksiyonlar, genellikle alerjiler, burundaki yapısal sorunlar veya bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlardan kaynaklanır.
Dünya Alerji Organizasyonu Dergisi, 10 kişiden birinin kronik sinüzit geçirdiğini söyledi.
Kronik sinüzit, olağan semptomların üstünde yorgunluk, diş ağrısı ve öksürük ile sonuçlanabilir.
Bu durumda çok sayıda antibiyotik tedavisi uygulanmamaktadır.
Ve eğer enfeksiyon kötüleşip göze veya beyne yayılırsa, ameliyat gerekli olabilir.
GERÇEKTEN SINÜZİTTİR Mİ?
Burun tıkanıklığı, burun akışı ve baş ağrısı nüks ettiğinizin kronik sinüzitten kaynaklandığını ancak doktorların söylediklerine göre sık sık derler.
"Düzenli olarak damlayan veya tıkanık bir burun ile uyanıyorsanız, alerjik rinitiniz olması muhtemel" dedi Dr. Dr.
Alerjik rinit, tozun akarları, hayvan kürkü veya bulanıklık gibi burun çevresel allerjenlere karşı aşırı duyarlılığını ifade eder - burada beş kişiden birinde var.
Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burun kaşıntısı ve hapşırma gibi semptomlar sinüzite benzer. Fakat kronik sinüzit aksine, koku kişinin anlamda hiçbir yüz ağrısı veya disfonksiyon vardır.
Bunun yerine, kaşıntı, yırtılma ve kızarıklık gibi göz tahrişleri sizi mahvedebilir.
Ayrıca http://www.sinuziteneiyigelir.xyz/sinuzit-icin-tuzlu-su/ hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.
Dr Ker başka bir ayrım kaydetti: "Kronik sinüzit olan kalın bir sarı veya yeşil akıntı üretirken allerjik rinitli hastalar, açık, damlama burun akıntısı üretmek."
alerjik rinit burnunuza dokuların iltihaplanmasına neden olarak, aynı zamanda sinüsler sinüzit neden iltihaplanmasına neden olabilir.
Doktorunuz bir burun sinüs yıkama, mukus ve alerjenleri yanı sıra antihistaminikler ve iltihabı durdurmak burun içi steroid spreyler, temizlemek için kullanılan bir tuzlu su çözeltisi önerebilir.
ETİKETLER : sinüzit sinüzit için tuzlu su
Diğer SAĞLIK haberleri

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP

film izle online film izle hd film izle biyografi film izle çizgi film izle drama film izle fantezi film izle gelecek film izle gerilim film izle gizemli film izle imdb 7 film izle komedi film izle korku film izle kovboy film izle macera film izle
Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT Haber Yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA