AB ile Gümrük Birliği Revizesi

13 Haziran’da Brüksel gerçekleşecek olan toplantı ile Türkiye ve AB 22 yıl önce yapılan Gümrük Birliği Anlaşması hakkında yenileme çalışmalarını görüşecek.
Bu haber 2017-06-04 03:28:07 eklenmiş ve 672 kez görüntülenmiştir.

13 Haziran’da Brüksel gerçekleşecek olan toplantı ile Türkiye ve AB 22 yıl önce yapılan Gümrük Birliği Anlaşması hakkında yenileme çalışmalarını görüşecek. Son dönemde AB ile gerçekleşen gergin tartışmalar neticesinde Türkiye’nin AB’den ayrılması dahi söz konusu olmuştu. Ancak her iki tarafın da birbiriyle geniş bir ticaret ağının olması bu durumu imkansız kılmakta. Yapılacak bu Gümrük Birliği Anlaşmasının revize edilmesi ile birlikte iki taraf arasındaki ticaret hacminin iki katına çıkarak 300 milyar Dolara çıkması bekleniyor.

 

Toplantı Konuları

 

 

Yapılan bu toplantı ile birlikte bir süredir durgun olan ekonominin canlandırılması beklenmektedir. Bu amaç doğrultusunda tarımda mevcut olan bazı kısıtlamaların kaldırılması ve iki tarafın şirketlerinin birbiri içerisinde yapılacak ihalelere katılabilmesi öngörülmektedir. Ayrıca serbest ticaret anlaşmaları sayesinde Türkiye’nin de diğer ülkelere vergisiz bir şekilde ihracat yapabilmesi beklenmektedir. Diğer önemli bir husus ise AB’nin Türkiye’de ikinci el otomobil satışındaki gümrük vergilerini kaldırma talebi olacak. Bu sayede ikinci el otomobil fiyatlarında düşüş yaşanması beklenmekte.

ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri

Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP
Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. AjansGazete.Com Tm haklar sakldr.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA