YÖK'ten YÖKDİL sınavı ile ilgili hatırlatma

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç YÖKDİL sınavı başvuruları ile ilgili olarak hatırlatmada bulundu.
Bu haber 2017-06-05 02:54:57 eklenmiş ve 194 kez görüntülenmiştir.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç YÖKDİL sınavı başvuruları ile ilgili olarak hatırlatmada bulundu. Yoğun talep üzerine ikinci defa açılan bu sınavda asıl olarak İngilizce yer alırken yine yoğun talep üzerine Arapça, Almanca ve Fransızca dillerinde de sınavlar yapılacak. Yekta Saraç Twitter hesabı üzerinden bu sınavın başvuru tarihleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. 30 Mayısta başvuruların başladığını ifade eden Saraç başvuruların 9 Haziran tarihinde sonlanacağını da dile getirdi.

 

Sınavın Amacı

 

Dil yeterliliğini ölçen ve Türkiye genelinde uygulanan bir sınav olan YDS’nin yanında akademik amaçlı olarak düzenlenen YÖKDİL sınavı lisansüstü eğitimlerde temel alınmaktadır. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde istenilen dil puanını sağlayabilmek için YDS’nin yanı sıra YÖKDİL sınavı da geçerli sayılmaktadır. Akademik camia içerisinde unvan alırken gerekli olan yabancı dil puanında YDS’de zorlanan ve istedikleri puanı alamayanlar şanslarını bir kez de YÖKDİL sınavında denemektedirler.

 

 

Lisansüstü eğitim yapanların bu sınavı kaçırmamaları için yukarıda da Saraç’ın belirttiği tarihlere riayet etmeleri gerekmektedir. 

ETİKETLER :
Diğer EĞİTİM haberleri

Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP
Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. AjansGazete.Com Tm haklar sakldr.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA