Türkiye’de Alışveriş Yapan Yabancılar

Türkiye’de alışveriş yapan yabancılara KDV iadesi yapan Global Blue Türkiye firmasının Genel Müdürü Pozisyonunda görev yapan Selim Şeyhun istatistiksel bilgileri paylaştı.
Bu haber 2017-06-05 02:56:38 eklenmiş ve 200 kez görüntülenmiştir.

Türkiye’de alışveriş yapan yabancılara KDV iadesi yapan Global Blue Türkiye firmasının Genel Müdürü Pozisyonunda görev yapan Selim Şeyhun istatistiksel bilgileri paylaştı. Bu bilgilere göre 2017 yılının ilk 4 ayı içerisinde yabancıların yaptığı alışverişlerde %11’lik bir artış yaşandı. bu artış içerisinde Rus turistlerin harcamalarındaki artış göze çarpmaktadır. Buna göre geçen sene ile kıyaslandığında 2,5 milyon liralık alışverişten 6,5 milyon liraya çıkan bir alışveriş meblağı fark edilmektedir. Bu alışveriş miktarlarında iki ülke arasında düzelen ilişkilerin rolünün büyük olduğunu söylemek mümkündür.

 

Listede İlk Sıralar Ortadoğu’dan

 

Türkiye’de en çok alışveriş yapan yabancılar listesinde ilk sıralar hep Ortadoğu ülkeleri ile dolmuş durumda. Bu listeye göre ilk sırada Suudi Arabistan ikinci sırada Kuveyt, 3.sırada İran ve 4.sırada da Katar’ın yer aldığını söyleyebiliriz.

 

 

Dünya genelinde en çok Tax Free alışveriş yapan Çinlilerin ise ülkemizde 5.sırada yer aldığı görülmektedir. Dünya genelinde %35 orana sahip olan Çinlilerin ülkemizde ise %5-6 civarında olduğu dikkatleri üzerine çekmektedir.

ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri

Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP
Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. AjansGazete.Com Tm haklar sakldr.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA