GÜNEŞ KORUYUCU KREMLER

Güneş koruyucu kremler hiç şüphesiz güneşin yaymış olduğu zararlı ultraviyole ışınlarını tenimize geçmemesi için uğraşan cilt koruyucu güneş kremleridir. Peki, bizler güneşten neden korunmalıyız ve güneş ışınlarının zararları neler? Şimdi bunları inceleyip, güzelce öğrenelim.
Bu haber 2017-06-20 15:08:27 eklenmiş ve 240 kez görüntülenmiştir.

Güneş koruyucu kremler hiç şüphesiz güneşin yaymış olduğu zararlı ultraviyole ışınlarını tenimize geçmemesi için uğraşan cilt koruyucu güneş kremleridir. Peki, bizler güneşten neden korunmalıyız ve güneş ışınlarının zararları neler? Şimdi bunları inceleyip, güzelce öğrenelim.

Güneşin zararlı ışınları olan ultraviyole ışınları üçe ayrılmaktadır. Bu ışınlar UV-A, UV-B ve UV-C ışınlarından ibarettir. Hepimiz biliyoruz ki bu ışınlar cilt kanserini riskini arttırmakta olan ışınlardır. Bu iki ışından da kanser riskini arttırdığı bilinen ışın UV-B ışınıdır. Bu ışın güneş altında kaldığımız fazlaca durduğumuz zamanlarda güneş ışığına neden olan ve kalıcı hasarlar sebebiyle de kanserojen olduğu bilinen bir ışındır. Bir diğer ışın olan UV-A ışını da diğerine göre daha az zararlar göstermektedir. Bu ışın da ozon tabakası tarafından süzülmeyen bir diğer ışınımızdır. Bundan sebep de bizlere en az filtre ile ulaşan bir ışındır. Cildimize değdiğinde de en derin katmanlarımıza kadar ulaşmakta ve bronzlaşmaya ardından soyulmaya neden olmaktadır. UV-B ışınları camdan geçmez iken, UV-A ışınları da camdan kolayca geçebilmekte ve cildimize ulaşabilmektedir. UV-C ışınları ise yeryüzüne hiç ulaşmadan ve dolayısıyla bizlere hiç zararı bulunmayan bir ışındır. Işının bakteri öldürme özelliği vardır. Bu özellik sebebiyle de sterilizasyon da ve pastörizasyon da kullanılmaktadır. Bütün bunların özeti olarak da bahsetmek istediğim şey benim cildim hassas bir yapıda değil ve bu yüzden de benim güneş koruyucu kremler kullanmama gerek yok diyerek kullanmamanın yanlış olduğudur. Çünkü bu zararlı ultraviyole ışınlar hassas ve normal demeden tüm cilt tiplerine ulaşmaktadırlar. Sadece hassas cildi olanlar bu ışınların zararlarını normal cilde sahip olan kişilerden daha bir fazla görmektedirler.

Güneş koruyucu kremleri seçerken de dikkat etmemiz gereken en önemli şey ürünün özelliğinde UV-A ve UV-B ışınlarına karşı koruyucu olup olmadığıdır. Bunlara karşı koruyucu özelliği olan ürünleri tercih etmenizin cildiniz için fazlasıyla faydalı olacağını artık sizde biliyorsunuz. Güneş koruyucu kremleri büyük bir titizlikle almanız gerekmektedir. Ürünün fiyatından, ucuz ve pahalılığından çok içeriğine dikkat ederek almanız gereklidir. Çünkü çok pahalı bir güneş koruyucu kremin daha iyi olduğu veya çok ucuz bir güneş koruyucu kremler daha kötü olduğu diye bir durum söz konusu dahi değildir. Burada bizim kalitesini anlamamız gereken yer fiyatı değil içeriğidir. İçeriğine bakarak ürünün ne kadar kaliteli olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kısa bir ipucu olarak da içeriğini kontrol etmek adına ürünün içerisinde çinko oksit, titanyum dioksit, avobenzon ve ekamsül var ise bu ürün sizleri UV-A ve UV-B ışınlarına karşı koruyacak demektir. Aynı zamanda da bu güneş koruyucu kremler oldukça kaliteli bir güneş koruyucu krem demektir.

Güneş koruyucu kremler kullanırken de cilt tipimize uygun olan ürünleri seçmek elbette bizim yararımıza olacaktır. Cilt tipimiz herkese göre değişkenlik göstermektedir. Cildimiz hassas ise ona göre, normal ise ona göre ve karma ise ona göre ürün tercih etmek gerekecektir. Cilt tipimizi tanıyorsak bu da ayrı bir avantaj olacaktır. Cildimiz hassas bir yapıdaysa buna uygun olarak güneş koruyucu kremleri daha yoğun kullanmamız gerekmektedir. Ayrıca güneş koruyucu kremleri mutlaka ve mutlaka güneşe çıkmadan yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar öncesinde cildimize uygulamamız gerekmektedir. Çünkü güneş kreminin cilt tarafından iyice emilmesi gerekmektedir. Güneş kremi cilt tarafından emilmediği zaman güneşe çıkıldığında terlemenin de etkisiyle cilt tarafından atılacaktır. Güneşte uzun süre kalacaksanız da gün içerisinde kremi tekrarlamanız gerekecektir. Güneş koruyucu kremi parmak uçlarınıza alarak tüm vücudunuza güneş alsın almasın bütün bölgenize sürmeniz gerekmektedir. Kremi elleriniz yardımı ile masaj yaparak cildinize güzelce dağıtmalı ve yedirmelisiniz. İyice yedirmeden önce ciltte bir miktar güneş koruyucu krem bırakabilirsiniz. Bu ciltte kalan krem cilt tarafından kendiliğinden emilecektir. Güneş kreminin kaç faktörlü olması da yine cilt tipinize bağlıdır.

 

https://www.dermoeczanem.com/gunes-urunleri

ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP

film izle online film izle hd film izle biyografi film izle çizgi film izle drama film izle fantezi film izle gelecek film izle gerilim film izle gizemli film izle imdb 7 film izle komedi film izle korku film izle kovboy film izle macera film izle
Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT Haber Yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA