Emlak Vergisi Vergi Borcu Ödeme

Emlak vergisi vergi borcu ödeme ye gelmeden önce vergi nedir ve verginin önemini bir bakalım. Vergi kamu hizmetlerine harcanmak üzere devletin, yerel yönetimlerin yasalara göre direkt doğruya veya kimi maddelerin, hizmetlerin fiyatları üstüne ekleyerek dolaylı yoldan yurttaşlardan topladığı para.
Bu haber 2017-06-20 23:27:44 eklenmiş ve 200 kez görüntülenmiştir.

Ülkemizde 1986 yılından beri emlak vergisi alınmaktadır. Tertipli olarak alınamasa da yasa da varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Son zamanlarda bu mevzuda yeni düzenlemeler hayata geçirilmiştir emlak vergisinin yakından takip edilmesi ve düzenli olarak alınması için yeni adımlar atıldı.

Emlak vergisi dolaysız vergiler arasına girer ve servet vergisi olarak adlandırılır. Emlak Vergisi Vergi Borcu Ödeme neler diye bakmış olduğumuz da İlk olarak arsa ve eviniz var ise belediyeye başvuru yaparak emlak vergisi ödeme işlemlerini başlatmanız gerekir. Arsa ve eviniz olması durumunda bu bildirimi yapmazsanız ceza ödemek zorunda kalırsınız. Başvuru için lüzumlu belgeler içinde arsa veya evin tapusu, nüfus cüzdanı, elinizdeki binanın yapı kullanma izni ve fotokopisi, ilgili binanın adresi, vergi numarası, ikamet bilgileri, başvuru yılına ilişkin damga pulu olması gerekir bu belgeler eksiksiz ve doğru olarak belediyeye teslim edilmelidir. Arsa, arazi, mesken ve iş bölgeleri için farklı oranlarda emlak vergileri alınmaktadır. Arazi için %3, arsa için %6, mesken için %2, işyerleri için %4 vergi ödemek gerekir. Elinizdeki değer büyük şehir belediyesi sınırları içinde yer alıyorsanız bu oranların iki katını ödemek zorunda kalırsınız.

 

Ödemeler yıl içinde iki kısımda yapılır emlak vergileri Ocak ve Kasım aylarında ödenmektedir. İki taksit veya tek sefer ödeme seçenekleri bulunur. Bu bedelleri bağlı olunan belediyeye, mükellef numarası kullanarak PTT havalesi veya belediyesinin ilgili banka hesabına ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca dilerseniz konumuzun yanı sıra mtv ödeme başlıklı diğer konudan da araç sahiplerinin ödemesi gereken tutarların da ne kadar olduğunu görebilirsiniz.

ETİKETLER : vergi borcu ödeme mtv ödeme
Diğer EKONOMİ haberleri

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP

film izle online film izle hd film izle biyografi film izle çizgi film izle drama film izle fantezi film izle gelecek film izle gerilim film izle gizemli film izle imdb 7 film izle komedi film izle korku film izle kovboy film izle macera film izle
Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT Haber Yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA