Sağlık Bilimlerinde Doktora İçin Değişiklik

Yükseköğretim Kurulu sağlık alanında doktora programı açılma şartları ile ilgili değişikliğe gitti.
Bu haber 2016-05-27 14:30:01 eklenmiş ve 312 kez görüntülenmiştir.

Haber:Cihan Koltak


Yükseköğretim Kurulu sağlık alanında doktora programı açılma şartları ile ilgili değişikliğe gitti. Değişikliğe göre, sağlık bilimlerinde doktora programı açılabilmesi gerekli altı öğretim üyesinin aynı alandan olma şartı kaldırıldı. Öğretim üyesinin üçü aynı alandan, diğer üçü ise ilgili veya yakın alandan olabilecek.

 

Sanayi Odaklı Doktora

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, çalıştayda Türkiye’deki doktora eğitimi ile ilgili görüşlerini belirtti. YÖK Başkanı, doktorada iki önemli kavrama önem verdiklerini söyledi ve sözlerine devam etti. Avrupa yükseköğretim alanında öğrenci sayısı büyüklüğü açısından ikinci sıradaki ülke olduğumuzu,193 üniversitede 6 milyon785 bin 535 öğrenci okuttuklarını, 148 bin 903 öğretim elemanı olduğunu, 100 binden daha fazla sayıda da uluslararası öğrenci olduğunu belirtti. 2015 -2016 yılında 78 bin 223 kız öğrenci ile 45 bin 535 erkek öğrencinin doktora çalışması yaptığını sözlerine ekledi. Burada önemli olan noktanın bu yüksek sayısal büyüklüğe kalite kültürünü getirmek olduğunu vurguladı.

 

Prof. Dr. Yekta Saraç doktora konusunda Sanayi Odaklı Doktora ve Disiplinler arası Yeni çalışmalar ile ilgili vurgu yapmak istediğini belirtti. Bu değerlerin, ortak çaba ve yüksek sorumluluk anlayışı ile gerçekleşebileceğini, bütün üniversitelerin istenirse bu kavramları yakalayabileceğini düşündüğünü sözlerine ekledi.

 

Doktora Eğitimine Kalite Kavramın Yerleştirilmeli  

 

 

Saraç, Yükseköğretim Kalite Kurulu’yla ilgili de açıklamalarda bulundu. Doktora eğitiminde kalitenin ısrarla ve hızla yerleşmesi gerektiğini ifade etti.

ETİKETLER :
Diğer EĞİTİM haberleri

Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP

Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. Tüm hakları saklıdır. Bu sitede Ajans Gazete Güncel Haberler Bulunmaktadır.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA