Sıcak Gündem Bağımsızlık Referandumu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi başında bulunan Barzani yaptığı son açıklamalar ile Ankara’dan tepki almaya devam ederken Ankara ile Irak arasındaki temaslar da hızlandırıldı. Bu konuya ilişkin hem Başbakan hem de Cumhurbaşkanı tarafından sert açıklamalar gelmesine rağmen henüz net bir adım atılmadı.
Bu haber 2017-09-16 13:41:12 eklenmiş ve 89 kez görüntülenmiştir.

Kerkük de Dahil Edildi

Bağımsızlık referandumu kapsamına Türkmenlerin yoğun bir şekilde yaşandığı Kerkük’ün de dahil edilmesi Türkiye tarafından tepki ile karşılandı. Bunun kabul edilemez olduğunu ifade eden yetkililer bu yanlıştan dönülmesi için Barzani yönetimine çağrıda bulundu.

 

İbadi İle Telefon Görüşmesi

Başbakan Binali Yıldırım Irak Başbakanı İbadi ile bu referandum konusunu telefonda görüştü ve yapılan yanlıştan biran önce dönülmesi gerektiğini aktardı. Bu kapsamda yürütülecek çalışmaların ortaklaşa yürütülmesi için de teklif sunuldu.

 

 

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı cephesinden de sert tepkiler gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklamalar geldi. Bu konuya ilişkin açıklamalarında MGK’yı toplayarak nihai bir karar alınacağını ifade eden Erdoğan ABD ziyaretinin ardından bunların gerçekleşeceğini ifade etti. Ayrıca Barzani’ye daha önce verilen destekleri hatırlatan Erdoğan bu sebeple Barzani’nin bizim hassasiyetlerimizi bildiğini ifade etti.

 

Dolayısıyla yapılan açıklamaların son derece yanlış olduğunu ifade eden Erdoğan bu kapsamda 22 Eylül’de toplanacak MGK ve ardından da yapılacak bakanlar kurulu toplantısıyla kararların açıklanacağını ifade etti. 

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri

Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP
Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. AjansGazete.Com Tm haklar sakldr.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA