ABD, Türkiye’ye Silah Satışını Durdurdu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarının kullanması için alınması planlanan silahların satışı ABD yönetimi tarafından durdurdu.
Bu haber 2017-09-19 22:43:36 eklenmiş ve 106 kez görüntülenmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarının kullanması için alınması planlanan silahların satışı ABD yönetimi tarafından durdurdu. 1.2 milyon dolarlık silah satışı yapılması için hazırlanan bildirim geri çekildi. Erdoğan ise bu olaya tepkisini PBS kanalına verdiği mülakatta dile getirdi. PKK’nı uzantısı olan YPG’ye yapılan silah yardımlarını hatırlatan Erdoğan, “ biz paramızla sizlerden silah alamazken, siz niçin parasız olarak bu terör örgütlerine bu silahları veriyorsunuz” sözleriyle tepki gösterdi.

 

Bildirim Geri Çekildi

 

ABD Dış İşleri Bakanlığı tarafından kongreye sunulan, silah satışına ilişkin bildirim resmi olarak geri çekildi. Tasarı bir silah şirketinin teklifi üzerine hazırlanmıştı ve yine silah şirketinin geri çekilme talebi üzerine geri çekildi. Şirket, Türk tarafının silah satışı konusundaki beklentisini yitirmesi nedeniyle geri çekildiğini açıkladı.

 

İşin aslı ise Mayıs ayındaki Amerika ziyareti sırasında Erdoğan’ın korumaları ve göstericiler arasında çıkan arbedeye dayanıyor. Bu olay nedeniyle ABD, Erdoğan’ın korumaları için yakalama kararı çıkarmış ve korumaların kullanımı için yapılacak olan silah satışının durdurulmasını istemişti. 

ETİKETLER :
Diğer SİYASET haberleri
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP
Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT Haber Yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA