Sağlık Bakanı Ahmet Demircan:Antibiyotik Önlemi Sonuç Verdi

18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü. Türkiye de gereksiz kullanımı engellemek için önlem alan ülkelerden biri. NTV'ye konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, bilinçli antibiyotik kullanımı ile ilgili alınan önlemlerin sonuç verdiğini söyledi.
Bu haber 2017-11-17 16:10:44 eklenmiş ve 86 kez görüntülenmiştir.

Antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi olan Türkiye’de alınan önlemler sonuç verdi. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, son durumu NTV'ye anlattı. Bakan Demircan, “Trend gayet iyi, ümit vaat ediyor. Türkiye bilinçli antibiyotik kullanımı sürecine girdi. 100 tane reçetemizi ele aldığımız zaman içinde antibiyotik olan reçete sayısı 34,9’du.

Çalışmalar sonunda 2016’da yüzde 29’a kadar düştü. Yani 100 reçeteden 29,5’inde antibiyotik var” dedi. İlaç Takip Sistemi ve bilinçlendirme çalışmaları sonucunda 2011 yılında 218 milyon kutu olan antibiyotik kullanımı, 195 milyon kutuya kadar indi. Aynı dönemde antibiyotik için harcanan tutar ise 450 milyon lira azaldı.

Gereksiz antibiyotik kullanımının önlenmesinde 5 dakikada sonuç veren beta testinin de önemli rol oynadığını belirten Bakan Demircan, “Antibiyotiklerin çok kullanılması, endikasyonsuz kullanılması direnç problemini geliştirir ve gelecekte elimizde mikroorganizmalara karşı kullanacak ilacımız kalmaz veya çok azalır. Bu da sağlık açısından tehdit edici bir unsurdur” uyarısında bulundu.

NTV

ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri

Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP

Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT Haber Yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
izmir web tasarım