Bıttım Nedir?

Bıttım Nedir?
Bu haber 2017-11-23 15:45:33 eklenmiş ve 81 kez görüntülenmiştir.

Bıttım, menengiç özlerine sahip bir bitkidir. Bu bitkiyi bu denli popüler yapan detay ise, bıttım kullanımının saç ve deri sağlığına sunduğu inanılmaz katkılardır. Bıttım meyvesi, bıttım bitkisinin bir ürünüdür ve doğada da çok nadir bulunur. Ülkemiz özelinde konuşmak gerekirse, bıttım nerede yetişir sorusuna cevap olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi işaret edilebilir.

Bıttım Nerede Yetişir?

Yabani fıstık familyasından olan bıttım bitkisi, saçı canlandıran, deriyi nemlendiren, her anlamda estetik ve dış görünüme katkı sağlayan bir malzeme olarak kullanılır. Dünyanın çeşitli yerlerinde, sık olmamak kaydıyla yetişen bu bitki ile meyvesi, Anadolu coğrafyasında da görülür. Özellikle de Güneydoğu Anadolu Bölgemiz genelinde, çeşitli il ve ilçelerde yetiştirilmektedir.

Bıttım bitkisinden elde edilen sabun, yıkanırken kullanıldığı zaman saçları hacimlendirmektedir. Saça canlılık ve parlaklık veren, aynı zamanda güzel ve hoş bir etki yaratarak en iyi etkileri yaratan bu sabun doğru kullanıldığı müddetçe etkilerini daha iyi gösterecektir. Saçların yıkanırken bıttım sabunu ile masaj yapılarak işlem görmesi, bu sabunun etkilerinin kafa derisine, saçlara ve başın diğer bölümlerine etki edeceği kesindir. Bıttım sabunu ile yıkandıktan sonra 2 gün saçı herhangi bir şey ile yıkamamak gerekir. Bu sayede etkilerin gücü de artırılmaktadır.

Öte yandan bıttım sabunu cilt için de muhteşem faydalar sağlar. Egzema, kaşıntı, deri döküntüsü gibi sıkıntılarda, bıttım sabunu ile yapılan temizliklerin oldukça iyi etkiler bıraktığı ve tedavi kısımlarında bıttımın faydalarının görüldüğü fark edilir.

Cildin yaşlanmaması ve her daim genç kalması, yani anti aging özelliği ile cilde etkilerde bulunması, bıttım için önemli bir durumdur. Bu sayede kırışıklıkların da önüne geçilebilmektedir. Derinin daha canlı, daha berrak, daha temiz görünmesi, gözeneklerin açık ve temiz olması bıttım sabun ile mümkün iken, aynı zamanda el ve yüz temizliğinde de söz konusu etkilerin görülmesi sağlanmaktadır.

Ülkemizde yetişen, dünyanın da bazı yerlerinde kendini gösteren bıttım bitkisi ve bıttım meyvesi, nadiren yetiştiği için de çok değerlidir. Dileyen herkes bu bitkiden yapılan temizlik malzemelerini ve bilhassa da sabunu kullanarak sağlığına katkıda bulunabilir. http://www.dogalbittimsabun.com/

 

ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri

Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP

Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT Haber Yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
izmir web tasarım