Namazda Okunan Salavatlar

Namazlarda okunması sünnet olan bir takım dualar vardır. Bu dualar arasında salavatlar da vardır.
Bu haber 2017-12-13 12:44:40 eklenmiş ve 70 kez görüntülenmiştir.

Namazlarda okunması sünnet olan bir takım dualar vardır. Bu dualar arasında salavatlar da vardır. Namazda okunan salavat dualarından ilki Allahümme Salli duasıdır. Tüm farz, vitir, müekked sünnetlerin son oturuşları ile, gayri müekked (ikindi namazı ile yatsı namazının ilk sünneti) ile diğer nafile namazların her oturuşunda Ettehiyyatü (tahiyyat) duasından sonra Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ve âline salavat getirmek sünnettir ve bu Allahümme Salli ve Barik duları ile yerine getirilir.
"Allahumme Salli-Bârik" duaları diye kısaltılan, namazlardaki salavâtın başlangıcını Kâ'b b. Ucre (r.a) şöyle anlatır: "Hz. Peygamber bizim yanımıza geldi. Biz dedik ki: "Ey Allah'ın Resulu! Allah bize, sana nasıl selâm vereceğimizi bildirdi. Sen de bize, sana nasıl salât getireceğimizi öğret". Hz. Peygamber (s.a.s), salât dualarını şöyle telkin buyurdu: Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammedin, kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahime inneke hamîdun mecîd. Ve Allahümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammedin, kemâ barekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahime inneke hamîdun mecîd" (Buhârî, Tefsîru Sûre, 33/10; Enbiyâ, 10, Deavât, 31, 32; Müslim, Salât, 65, 66, 69; Tirmizî, Tefsîr-i Sûre, 33/23; Vitr, 20; Ebû Dâvud, Salât, 179; Nesâî, Sehv, 49, 50-54; İbn Hanbel, I, 162, III, 47, IV, 118, 241)
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tarafından bizlere bildirilen bu duaları namazda bizler tahiyyattan sonra okuruz. Şimdi bu duaları ve anlamlarını sizler için aşağıya tekraren çıkarıyoruz:

Allahümme SalliAllâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.
Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.
Şimdi gelelim namazda okunan bir diğer salavat duası olan Allahümme Barik duasına..

Allahümme Barik

Allâhümme barik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ barekte alâ İbrahîme ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.
Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

Namazda okunan diğer dualar ve yine namazda okunan kısa sureleri gerek Arapça okunuşları, Türkçe mealleri ve gerekse videolu talimler şeklinde öğrenmek için www.namazsuresi.com sayfanıza bakabilirsiniz. Namaz Suresi ile namazda okunan dua ve sureleri talim ederek kısa zamanda öğrenmeniz mümkün olacaktır.

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP

Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT Haber Yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
izmir web tasarım