İstihbaratta yeni yapılanma

İstihbarat kurumlarının yapısını yeniden şekillendiren düzenlemeye son şekli verildi. İç ve dış istihbaratın ayrılması planlanıyor.
Bu haber 2016-10-05 02:06:57 eklenmiş ve 598 kez görüntülenmiştir.

Hükümet, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından istihbarat kurumlarını silbaştan değiştirmek için harekete geçti. Yeni düzenleme ile Milli İstihbarat Teşkilatı yeniden yapılandırılacak, yeni sistemde iç ve dış istihbarat olmak üzere iki ayrı birim oluşturulması üzerinde duruluyor. Koordinasyon için de bir çatı kuruluş oluşturulacak.

Yurtdışındaki istihbarat faaliyetlerini MİT yürütecek. İç istihbarat çalışmaları içinse yeni bir yapı kurulması planlanıyor. Buna göre, Jandarma Teşkilatı, İçişleri Bakanlığı'na bağlandığı için Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi ile Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Dairesi İç İstihbarat yapısı içinde entegre edilecek. 

Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ile Hava ve Deniz Kuvvetleri iİstihbarat daireleri askeri istihbarat altında korunacak. 

Yeni yapıda iç ve dış istihbarat birimleri Cumhurbaşkanlığı ile irtibatlı olacak. İstihbarat servislerinin birbirinin alanlarına girdiği durumlarda koordinasyonu sağlamak üzere çatı bir kuruluş oluşturulacak. Bu kuruluşun adının Ulusal İstihbarat Başkanlığı veya Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı olabileceği tartışılıyor. 

ABD ve Fransa istihbarat modelinin yanı sıra her iki modelin de yer aldığı karma sistem üzerindeki çalışmalar sürüyor.

Kaynak:NTV

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri

Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sizce En Başarılı Parti Hangisi?
Ak Parti
CHP
MHP
HDP

Ajans Gazete, Haberler, Son Dakika Haberler
© Copyright 2016 Ajans Gazete. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT Haber Yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
izmir web tasarım